Profilaktyka grypy

W związku ze wzmożoną  zachorowalnością na grypę i zakażenia grypopodobne,  Covid-19 oraz zakażenia wirusem RSV Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Opocznie apeluje o bezwzględne przestrzeganie podstawowych zasad chroniących przed tymi zachorowaniami. Zarówno grypa, Covid-19 i RSV przenoszone są  drogą kropelkowa podczas mówienia, kaszlu, kichania lub w wyniku kontaktu z wydzieliną z dróg oddechowych osób chorych. W walce z tymi chorobami niezwykle ważne jest przestrzeganie higieny – częste mycie i dezynfekcja rąk. Aby skutecznie umyć ręce należy czynność tę wykonywać przynajmniej 30 sekund, używając ciepłej wody i mydła dokładnie myjąc wszystkie powierzchnie i zakamarki dłoni. Prawidłowe nawyki higieniczne – zasłanianie ust i nosa chusteczką podczas kaszlu i kichania zmniejszają ryzyko narażenia na zakażenie osób, z którymi się stykamy.

Zwróćmy uwagę, aby ubierać się stosownie do panujących warunków atmosferycznych, najlepiej „na cebulkę”, wtedy w razie potrzeby, można łatwo zrezygnować z jednej warstwy ubrań. Unikać należy skupisk ludzkich, przebywania w pomieszczeniach o dużym zagęszczeniu osób, używać maseczek ochronnych szczególnie w placówkach medycznych i dbać, aby były one prawidłowo założone. Maseczka powinna zasłaniać usta i nos. Należy także zachowywać dystans społeczny i chronić się przed kontaktem „twarzą w twarz”.

Aby chronić się przed zakażeniem prosimy również o odpowiedzialne zachowanie podczas robienia zakupów w sklepach i marketach. Pamiętajmy o dezynfekcji rąk przed wejściem i przy wyjściu ze sklepu. Nie dotykajmy gołymi rękami niepakowanych produktów spożywczych. Do wybierania owoców, warzyw, pieczywa używajmy rękawiczek jednorazowych, które umieszczone są przy stoiskach.

Jeśli korzystamy ze środków transportu zbiorowego unikajmy niepotrzebnego dotykania powierzchni i elementów wyposażenia. Po powrocie do domu zawsze należy umyć ręce.

W ograniczaniu rozprzestrzeniania się zakażeń istotne jest odpowiedzialne zachowanie   w stosunku do siebie i  innych. Osoby chore, kaszlące, z temperaturą  powinny pozostać  w domu. Nie należy w takim stanie chodzić do pracy czy na zakupy, aby nie stanowić źródła zakażenia dla innych osób. Również nie powinno się posyłać chorych dzieci do szkół   i przedszkoli.

Aby nie poddać się chorobie trzeba wzmacniać siły obronne swojego organizmu. Pomocne  w tym będzie prawidłowe żywienie oraz aktywność fizyczna. Stosujmy produkty żywnościowe obfitujące w witaminy, szczególnie C i D oraz zawierające naturalne substancje bakterio-  i wirusobójcze jak czosnek i cebula. Używajmy w kuchni imbiru, kurkumy, goździków. Unikajmy sytuacji stresogennych. Stres i przemęczenie negatywnie wpływają na utrzymanie należytego poziomu naszej odporności.

W walce z chorobami zakaźnymi skutecznym narzędziem są szczepienia ochronne. Zadbajmy o to, aby skorzystać z tej formy ochrony organizmu. Zapytaj lekarza o szczepienia przeciwko grypie oraz innym chorobom, w tym Covid-19,  a u dzieci zadbaj o wykonanie obowiązkowych szczepień ochronnych, zgodnie z Programem Szczepień Ochronnych. Istotne jest też szczepienie przeciwko pneumokokom, ponieważ mogą one wywoływać ciężkie zapalenia płuc, zapalenie ucha, zapalenie opon mózgowych, a do tego sepsę co może być zagrożeniem dla życia człowieka.

W sezonie wiosenno-zimowym zawsze jest ryzyko zwiększenia się zachorowań na choroby wirusowe i bakteryjne, a stosowanie się do zaleceń pozwoli Państwu przetrwać ten okres  w dobrej kondycji.

   GRYPA – ZASADY ZAPOBIEGANIA

Grypa jest chorobą wirusową i przenosi się drogą kropelkową podczas mówienia, kichania czy kaszlu, a także w wyniku bezpośredniego kontaktu z wydzieliną dróg oddechowych osoby chorej.  Jeżeli kaszlemy lub kichamy  w dłoń, wirusy zawarte w drobinkach wydzieliny z gardła lub nosa łatwo przenoszą się z ręki na wszystkie dotykane powierzchnie, dlatego na pospolitych przedmiotach takich jak klamki, klawiatury komputerowe, piloty do telewizorów, telefony zazwyczaj można znaleźć wirusy. Jeżeli inne osoby dotkną tych powierzchni, rękoma mogą przenieść wirusy na swój organizm i mogą ulec zakażeniu.

Co zrobić, aby skutecznie chronić siebie i innych przed grypą?

  • Przestrzegaj zasad higieny oddychania – w czasie kaszlu i kichania zakrywaj nos i usta chusteczką jednorazową,
  • Jak najczęściej myj ręce ciepłą wodą z mydłem,
  • Jeśli chusteczki jednorazowe lub żel właśnie ci się skończyły, kichaj lub kaszl w zgięcie łokciowe – twoje dłonie nie zostaną skażone wirusem,
  • Poza domem i w podróży zawsze miej przy sobie żel do rąk lub zapas jednorazowych chusteczek nasyconych roztworem alkoholu, gdyż warunki w podróży rzadko zapewniają możliwości częstego mycia rąk,
  • W środkach transportu zbiorowego unikaj niepotrzebnego dotykania powierzchni i elementów ich wyposażenia,
  • Unikaj bliskiego kontaktu „twarzą w twarz” z innymi podróżnymi,
  • Unikaj masowych zgromadzeń,
  • Ubieraj się stosownie do panujących warunków atmosferycznych,
  • Stosuj dietę bogatą w witaminy, szczególnie witaminę C oraz stosuj produkty zawierające naturalne substancje bakterio- i wirusobójcze /czosnek, cebula/
  • Zadbaj, aby również Twoje dziecko przestrzegało powyższych zaleceń.
  • Jeśli już dopadła cię choroba , dbaj o to, aby nie zarazić innych.

Nie lekceważ grypy – chroń siebie i innych – przy wystąpieniu objawów takich jak gorączka, bóle głowy, bóle mięśniowo-stawowe, kaszel, ból gardła niezwłocznie skontaktuj się z lekarzem. W przypadku podejrzenia lub rozpoznania grypy nie idź do pracy,  pozostań w domu aż do ustąpienia objawów. Chore dziecko otocz szczególną opieką , nie wysyłaj go do szkoły.

Lekceważenie grypy jest niebezpieczne z powodu powikłań, jakie mogą wystąpić w czasie jej  przebiegu. Są one szczególnie groźne dla małych dzieci i osób starszych. U dzieci grypa może spowodować rozwój zapalenia oskrzeli                i płuc, zapalenie krtani i tchawicy, zapalenie ucha środkowego, zapalenie mięśnia sercowego i osierdzia, nerek i dróg moczowych a także opon mózgowych i mózgu. U osób starszych powikłania pogrypowe dotyczą najczęściej układu sercowo naczyniowego   /zapalenie mięśnia sercowego i osierdzia, zaostrzenie niewydolności krążenia, zawał mięśnia sercowego, zaburzenia rytmu serca,  nasilenie objawów miażdżycy/ oraz układu oddechowego /zapalenie płuc/.

Szczegółowe informacje dotyczące grypy sezonowej można znaleźć na stronach Głównego Inspektora Sanitarnego, Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego-PZH, Europejskiego Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób oraz  Światowej Organizacji Zdrowia.

Opracowanie: Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Opocznie

 

 

Więcej aktualności:

Udostępnij ten post:

Share on facebook
Share on whatsapp
Share on print